Modelowanie rzeczywistości

Budowanie wirtualnych, trójwymiarowych modeli obiektów codziennego użytku nie jest zadaniem trywialnym. Sam jeszcze parę miesięcy temu spędziłem niejedną godzinę, aby zaprojektować zwykły młotek przy pomocy powierzchni B-Spline. Tak dokładnie opisane obiekty nie są jednak potrzebne, gdy chodzi o gry komputerowe. Osoby zajmujące się 3D Studio Max’em, Blender’em lub aplikacją Maya, mające na celu wykonanie modelu do gry komputerowej skupiają swoją uwagę na tym, żeby wynikowy produkt w miarę dokładnie odzwierciedlał rzeczywisty obiekt przy zachowaniu możliwie małej ilości wierzchołków / trójkątów (low-poly model).

Bardzo ciekawa okazała się wiadomość z Uniwersytetu Cambridge. W ramach studenckiego projektu powstała tam biblioteka umożliwiająca przenoszenie na model cyfrowy realnie istniejących obiektów. Wykonywanie zdjęć, triangulacja i budowanie modelu są prowadzone w czasie rzeczywistym. Projekt nazywa się ProFORMA (Probabilistic Feature-based On-line Rapid Model Acquisition) i umożliwia trójwymiarowe skanowanie obiektów przy użyciu domowej internetowej kamery.

Krótki film prezentujący możliwości biblioteki (film linkowany ze strony projektu):

Proces tworzenia modelu (opisany na filmie) jest bardzo interesujący: skanowanie modelu -> tworzenie chmury punktów -> trójwymiarowa triangulacja Delaunay -> tworzenie siatki powierzchni modelu -> nakładanie tekstur (bezpośrednio ze zrobionych zdjęć). Podejrzewam, że wynikową siatkę można zapisać w jednym z popularnych formatów (.3ds, .x lub chociaż .md5) i poprawić ręcznie w dedykowanym do tego narzędziu. To daje nadzieję na szczęśliwszych grafików, którzy będą mogli prototyp modelu zeskanować trójwymiarowo, natomiast do ręcznego „wyrzeźbienia” pozostaną jedynie mniejsze szczegóły.

Do tej pory zagadnieniem reverse engineering (rekonstrukcja obiektu z chmury punktów pochodzącej ze skanera 3D) zajmowałem się jedynie od strony triangulacji siatki przybliżającej powłokę modelu (algorytm Ball-Pivoting) i muszę przyznać, że jest to całkiem wymagające zagadnienie. Tym większe gratulacje należą się autorowi biblioteki za pomyślne ukończenie pracy.

Be Sociable, Share!
czoper opublikowano dnia 2009-11-30 Kategoria: Biblioteki, Informatyka | Tagi:, , ,

Jedna odpowiedź Zostaw komentarz

  1. #1Michniewicz @ 2009-12-6 14:49

    Dość imponujące 🙂

Zostaw odpowiedź

(Ctrl + Enter)