Konferencja WDI2010

17.03.2010 miałem okazję uczestniczyć w konferencji Warszawskie Dni Informatyki 2010. Program co prawda był dwudniowy, ale ograniczenia czasowe oraz indywidualne preferencje dotyczące tematów poszczególnych sesji zaważyły na wyborze właśnie środy. Po wyborze dnia odbył się dalszy „odsiew” – z pięciu proponowanych sesji uczestniczyłem w czterech, krótkie podsumowanie każdej z nich poniżej.

 1. „BitLocker i BitLocker To Go w Windows 7 – DeepDive” Paula Januszkiewicz
  Z Bitlockerem miałem do tej pory kontakt, powiedzmy, pośredni tzn. wiedziałem, że takie coś jest, bo ktoś inny go używa. W trakcie tej sesji został on zaprezentowany od strony sposobu działania i mechanizmów, z których korzysta. Prelegentka na początku uprzedziła o wysokim poziomie sesji, więc jako początkujący w tym temacie zdarzyło mi się parę razy zgubić. Na plus należy zaliczyć sposób prowadzenia – bardzo interaktywny i skierowany głównie do publiczności, a nie jak się czasem zdarza „w przestrzeń”.
 2. „IntelliTrace – Nowość w Visual Studio 2010” Michał Komorowski
  Bardzo byłem ciekawy tej sesji, ze względu na specyfikę narzędzia. Najprościej mówiąc, IntelliTrace to dużo bardziej rozbudowany Debugger dostępny w Visual Studio 2010. Lista możliwości jest imponująca: rejestrowanie ścieżki wykonania programu, zapisywanie kolejnych zdarzeń, wywołań metod, wartości parametrów do nich przekazanych oraz wartości zwracanych przez metody. Możliwość definiowania własnych typów przechwytywanych zdarzeń. Zapisywanie konkretnego przebiegu programu do pliku i odtworzenie stanu na innym komputerze. W końcu znikną odwieczne wojny między deweloperami a testerami o zdanie „u mnie działa” – tester po prostu prześle swoje nagrane wykonanie programu programiście. Dla testerów udostępnione zostanie też inne narzędzie: Microsoft Test & Lab Manager, który umożliwia rejestrowanie błędów i dołączanie logów IntelliTrace. Do bycia w pełni idealnym brakuje IntelliTrace kilku elementów, śledzenie programów w językach innych niż C# / Visual Basic.NET, możliwość rejestrowania aplikacji na systemy 64-bitowe a przede wszystkim przenosiny z Visual Studio 2010 Ultimate na wersje bardziej „dla przeciętnego programisty”, chociażby Professional dostępne dla studentów w ramach MSDNAA.
 3. „ASP.NET WebForms vs. ASP.NET MVC” Michiel van Otegem
  Z ASP.NET miałem styczność jedynie w ramach projektów studenckich, więc temat uznałem za interesujący. Sesja ta była wg mnie przeznaczona dla ludzi, którzy z ASP.NET MVC nie mieli do tej pory styczności, Michel omówił główne różnice tej technologii w stosunku do ASP.NET WebForms. Nie jestem jednak aż takim pasjonatem programowania storn internetowych, żeby w pełni docenić zawarte w tej prezentacji informacje.
 4. „Gra w augmented reality – wstęp do XNA. (XBOX, C#).” Mateusz Kierepka
  Zdecydowanie najbardziej interesująca część konferencji. Po pierwszych kilku minutach wystraszyłem się, że będzie to prelekcja pod tytułem „zobaczmy w punktach co można zrobić z kolejnymi wersjami biblioteki XNA”, ale na szczęście autor przygotował mnóstwo interaktywnych przykładów. Świetnie pokazało to możliwości biblioteki – ten sam projekt był w trakcie prezentacji uruchamiany na PC, XBox 360, na Windows 7 Phone (emulowanym na PC, ale zawsze coś). Na stoliku obok leżał też odtwarzacz Zune i według zapewnień, na nim też działają. Po tym co zobaczyłem wierzę na słowo. Bardzo dynamiczna prezentacja, sporo treści, dużo przykładów, szkoda że nie dało się jej przedłużyć. Czas teraz nabyć sprzęt typu XBox 360 do domowych zastosowań.. oczywiście związanych z programowaniem 😉

Myślę, że nie trzeba nikogo przekonywać, ze na konferencje jeździć / chodzić / uczestniczyć warto. Może dowiesz się o technologii, która od zawsze była Ci pisana. Może dowiesz się, że to, co od zawsze pisałeś sam jest już o wiele lepiej zrobione w jakiejś opensource’owej bibliotece? A może po prostu wyjdziesz na środek i zaczniesz:

„Witam państwa, nazywam się tak i tak i dzisiaj zaprezentuję możliwości technologii..”

Be Sociable, Share!
czoper opublikowano dnia 2010-3-18 Kategoria: Inne | Tagi:,

Zostaw odpowiedź

(Ctrl + Enter)