IT Academic Day na Politechnice Warszawskiej

7 grudnia miałem okazję uczestniczyć w konferencji IT Academic Day na Politechnice Warszawskiej. Chciałbym się podzielić wrażeniami i spostrzeżeniami z tego wydarzenia.

Początek i otwarcie

Na miejsce przybyłem chwilę przed czasem, miałem więc okazję zobaczyć jak organizatorzy rozkładają przed Małą Aulą Politechniki ekrany, do których miały być podpięte XBOX’y. Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie fakt, że.. była 8.45. Szybkie spojrzenie w agendę, tak. Planowane rozpoczęcie o 9.00. Rejestracja była pokazem wyższości O( logN ) nad O( N ) – zarówno lista zarejestrowanych uczestników, jak drukowanych dla każdego imiennych zaświadczeń o udziale w konferencji były nieposortowane alfabetycznie [sic!]. Na szczęście byłem trzeci, więc dość krótko przyszło mi stać w kolejce. Rozpoczęcie chwilę się opóźniło, ale na szczęście nie wpłynęło to na długość kolejnych prelekcji, o których poniżej.

 

Prelekcje

“Pasja programisty .NET z Xbox 360 & Kinect” Marcin Iwanowski (Microsoft)

 

Prezentacja ciekawa, ale oprócz zaprezentowania na żywo gier na Kinect mało porywająca. Dużo banałów (“kto wie co to jest? Otóż, to jest gamepad.”). Marcin w trakcie zapowiedział, że później przejdzie do znacznie trudniejszej – technicznej części prezentacji. Zaświeciły mi się oczy, bo liczyłem na jakieś szczegółowe / tajne / Wikileaks’owe Puszczam oczko informacje o hardware oraz algorytmach użytych w Kinect. Wstępem do tego był odrębny dokument (nawet nie pamiętam tytułu, czy był przytoczony też nie) – opisy rzeczy, które przed chwilą wymieniłem. Został on jednak przewinięty z szybkością animacji 1080p na netbook’u (czyli jakieś 6-7 slajdów na sekundę), a “trudne rzeczy” zostały sprowadzone do stwierdzeń (tu fragment prezentacji):

  1. kinect próbkuje odległości
  2. kinect rozpoznaje części ciała
  3. kinect odgaduje pozycję ciała (używając algorytmu uczącego z wczytanymi wcześniej danymi)
  4. i to wszystko 30 razy na sekundę

 

Miałem dużo większe oczekiwania.

 

“Eksploruj Windows Phone 7 z XNA”, Rafał Czupryński (Microsoft)

 

Prezentację prowadził człowiek pracujący w Microsoft. Miało to swoje dobre i złe strony. Do dobrych oczywiście należy to, że na co dzień w ramach pracy zawodowej (a nie tylko hobby / dorywczo) zajmuje się najnowszymi technologiami oraz ich rozprzestrzenianiem. Zła strona – każdy opowiadający o produktach swojej firmy, chcąc nie chcąc brzmi jak chodząca reklama Puszczam oczko a w przypadku ludzi z Microsoftu – jak blok reklam w trakcie piątkowego wieczoru na Polsacie.

Niemniej jednak prelekcja była przyjemna, Rafał w przystępny sposób opowiedział o nowym systemie, wymienił też kilka nowinek, o których nie słyszałem wcześniej pomimo udziału w online’owym szkoleniu prowadzonym przez Roba Milesa i Andy’ego Wigley’a. Rob został oczywiście wspomniany jako jeden z największych autorytetów w dziedzinie XNA, jako przykład została zaprezentowana gra “Cheese Lander” – to już drugi raz, kiedy miałem okazję zobaczyć ten kod w ramach prelekcji (dwóch różnych osób, z czego jedna z nich była autorem aplikacji). Pomimo ciekawego tematu (w końcu Windows Phone 7 to poważny kandydat do zamieszania na rynku smartphone’ów) oraz interesujących przykładów zabrakło wg. mnie najważniejszego. Prelegent jako urządzenia “pokazowego” (czyli prezentowania położenia urządzenia w trybie Portrait i Landscape oraz np. symulacji multitouch) używał.. HTC HD2 z Windows Mobile 6.5 [sic!]

Plusami były też obszerne informacje na temat Marketplace, dostępu do tegoż i możliwości zarabiania.

Sesja zdecydowanie na plus, między innymi ze względu na wygraną książkę “Projektowanie gier” Ernesta Adamsa Uśmiech

 

“Jak szybko i efektywnie dobrać się do bazy danych”, Mariusz Matysek (zaloz-sie.pl)

 

Spóźniłem się nieco na tą prelekcję ze względu na spotkanie (bardzo owocne) z promotorem pracy magisterskiej oraz (niestety wręcz przeciwnie – bezowocną) wizytę w dziekanacie. Nie straciłem jednak wiele.

Prelegent zaprezentował porównanie najpopularniejszych ORM’ów:

  • ADO.NET
  • LINQ TO SQL
  • Entity Framework
  • NHibernate (+Fluent NHibernate)

Prezentacji każdej z nich towarzyszył przykład – aplikacja ASP.NET MVC z zastosowanym danym framework’iem do dostania się do bazy. Niestety, zbyt wiele kodu nie uświadczyłem. Jako, że w agendzie napisano “próba wyłonienia najbardziej efektywnej technologii dostępu do bazy danych” liczyłem na jakieś wyniki testów porównawczych (czasówki dotyczące 1000000-krotnego INSERT-u, SELECT-a z wrednym JOIN-em, etc.), jednak takich nie było. Szkoda.

 

“Expression Blend – ekspresowe konstruowanie zaawansowanych graficznie interfejsów użytkownika”, Wojciech Kuroczycki (Wydział Elektryczny PW)

 

Narzędzie i prezentacja – TAK! Prelegent – NIE! Puszczam oczko No dobra, może zbyt surowo tu oceniam, ale po prelekcji oczekuję, że prowadzący nie będzie co drugie zdanie wtrącał “dobra, to jedziemy dalej z tym koksem”

Do rzeczy: narzędzie jest potężne. W 1.5 godziny od podstaw stworzony został interfejs użytkownika dla aplikacji nie mającej większego sensu, natomiast wyglądającej na tyle ładnie, że wersję pudełkową za symboliczne 99.99 pln sprzedałby średnio rozgarnięty domokrążca. Animacje, ułożenie elementów na formie, przezroczystość, rotacje, bindowanie danych do kontrolek, szablony wyświetlanych tekstów, możliwość stworzenia prostych kolekcji danych do przetestowania GUI “na sucho”. Bajka. Cytując prowadzącego (i wycinając “dobra” Puszczam oczko ):

Spokojnie można w tym wyklikać programy na zaliczenie na 1, 2, 3 i.. na 4 rok PW też mi się udało Puszczam oczko

 

Sesja in plus.

 

“Wizja współpracy ze studentami i Uczelniami Wyższymi”, Rafał Czupryński (Microsoft)

 

Prelekcji nie widziałem. Ale za to chińczyk zamiast niej wypadł bardzo smakowicie Uśmiech

 

“Rzeczywistość tworzenia gier w XNA – od dokumentu po produkcję” Andrzej Piotrowski (Grupa UPPoznan.net)

 

Na tą prelekcję miałem największą chrapkę. Proces produkcji gier to to, czego nie da się nauczyć na uczelni. A przynajmniej nie pisania Design-Doc’ów, a także tego co dzieje się w fazie wydawania gry. Odpowiedzi jednak nie uzyskałem. Zostało zaprezentowanych kilka(naście) gier napisanych używając XNA przez prelegenta lub innych ludzi.

Do jednej z gier autor Andrzej pokazał Design-Doc, jednak nie wchodził w szczegóły – zabrakło tego, co w takim dokumencie powinno się znaleźć, jakie inne dokumenty powstają jeszcze PRZED rozpoczęciem kodowania. No i najbardziej zabrakło opisu samego wypuszczania gry na rynek.

Niemniej jednak, kilka z zaprezentowanych tytułów dosyć mogło dosyć mocno zainspirować, pokazało, że nawet prosty (acz kreatywny) pomysł może niewielkim nakładem sił przeobrazić się w grywalną produkcję.

Sesja in plus (ale to przez to, że zgarnąłem kolejną książkę – tym razem "ASP.NET Programowanie" Jessy Liberty, Dan Hurwitz Uśmiech )

 

Podsumowanie

 

Chwała chłopakom z politechnicznych grup .NET za zorganizowanie konferencji, wybranie na temat przewodni właśnie programowania gier i ściągnięcia niezłych sponsorów, dzięki którym w konkursie Kinect’a do wygrania był Xbox 360. Do następnego razu.

Be Sociable, Share!
czoper opublikowano dnia 2010-12-10 Kategoria: Inne | Tagi:,

Zostaw odpowiedź

(Ctrl + Enter)